Tamilnadu Chief Ministers

Tamilnadu Chief Ministers

Get Information about Tamilnadu Chief Ministers and their ruling period. Details about Tamilnadu Chief Minister Name List from 1920 to present date.

  • A.  Subbarayalu Reddiar 1920 to 1921
  • Raja of Panagal 1921 to 1923
  • P. Subbarayan 1926 to 1930
  • P. Munuswamy Naidu 1930 to 1932
  • Ramakrishna Ranga Rao of Bobbili 1932 to 1937
  • P. T. Rajan 1936 (April – August 1936)
  • Kurma Venkata Reddy Naidu 1937 (April – August 1937)
  • Rajaji 1937 – 1939
  • Tanguturi Prakasam 1946 – 1947
  • O. P. Ramaswamy Reddiyar 1947 – 1949
  • P. S. Kumaraswamy Raja 1949 – 1952
  • Rajaji 1952 – 1954
  • K. Kamaraj 1954 – 1963
  • M. Bakthavatsalam 1963 – 1967
  • C. N. Annadurai 1967 – 1969
  • M. Karunanidhi 1969 – 1976
  • M. G. Ramachandran 1977 – 1980, 1980 – 1985, 1985 – 1987
  • Janaki Ramachandran 1988
  • M. Karunanidhi  1989 – 1991
  • J. Jayalalitha 1991 – 1996
  • M. Karunanidhi 1996 – 2001
  • J. Jayalalitha 2001
  • O. Panneerselvam 2001 – 2002
  • J. Jayalalitha 2002 – 2006
  • M. Karunanidhi 2006 – 2011
  • J. Jayalalitha 2011 – 2016
  • J. Jayalalitha 24th May 2016 - 5 Dec 2016
  • O. Panneerselvam 6 December 2016 - 15 February 2017
  • K. Palaniswami 16 February 2017 to Present